Λογοτεχνικός περίπατος στο κέντρο της Θεσσαλονίκης από τον ‘Ομιλο Φιλαναγνωσίας

Την Πέμπτη, 4/4/2024, οι μαθητές του Ομίλου Φιλαναγνωσίας μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριές τους, Βρύζα Αικατερίνη και Δεμίρη Δέσποινα, πραγματοποίησαν ένα λογοτεχνικό περίπατο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, βασισμένο σε μέρη και γειτονιές που αναφέρονται στο μυθιστόρημα «Ξυπόλυτοι Ήρωες» της  κ. Μητσιάλη. Οι  Ξυπόλυτοι Ήρωες  αποτελούν ένα συναρπαστικό ταξίδι στην ιστορία της Κατοχής και της Αντίστασης, από τη ματιά των απλών ανθρώπων που γράφουν την ιστορία με τις πράξεις τους.

Οι  μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν την πόλη μέσα από τα μάτια της λογοτεχνίας, να εμπνευστούν και να ανταλλάξουν ιδέες. Περπατώντας στους δρόμους της Θεσσαλονίκης, ανακάλυψαν  πτυχές της πόλης και ενσωμάτωσαν τη φαντασία τους με τα λογοτεχνικά κείμενα που είχαν διαβάσει κατά την διάρκεια των συναντήσεων τους.  Ο περίπατος αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές να συνδυάσουν την εκπαίδευση με την απόλαυση της πόλης και της λογοτεχνίας.

Μπράβο στους μαθητές που συμμετείχαν σε  αυτόν τον όμορφο περίπατο!