Συμμετοχή στο 3ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Φεστιβάλ, με τίτλο “Τα μαθηματικά είναι παντού”

Την Πέμπτη 6 Απριλίου 2023, ομάδα μαθητών/τριών του σχολείου μας συμμετείχε στο 3ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Φεστιβάλ, με τίτλο “Τα μαθηματικά είναι παντού”, που οργανώνεται από το  Ελληνικό Κέντρο Επιστημών και Τεχνών (http://ekete.gr/). Οι συμμετέχοντες/ουσες από τμήματα της Β’ και Γ’ Λυκείου απέσπασαν τρία Αριστεία Διάκρισης, για την επίλυση γρίφων. Οι μαθητές/τριές μας εργάστηκαν σε πνεύμα ομαδικότητας και αλληλεγγύης. Ευχόμαστε οι δράσεις αυτές να αποτελέσουν κίνητρο, ώστε οι μαθητές/τριες να αγαπήσουν τον κόσμο των Μαθηματικών.

Οι μαθητές που πήραν μέρος ήταν:
Γ3: (ομάδα Α) Παντόγλου Ευανθία(βραβείο), Παμπουκίδης Νικόλαος, Γεωργιάδου Ελισσάβετ και Μπαρτζιώκας Μηνάς,
Β3: (ομάδα Β) Σπανού Μαρία (βραβείο), Τσελεγκίδου Ελένη-Σωτηρία, Φωτιάδης
Κωνσταντίνος (βραβείο)
Β3 (ομάδα Γ) Τσελεπίδου Ειρήνη, Φαρμάκης Ευάγγελος, Σταυρογιάννης Γρηγόριος
Υπεύθυνοι Δράσης: Αργυρού Ουρανία και Αμανατίδης Δημήτριος, Μαθηματικοί.